مواد مخدر ۳
ساعت ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٧/٢٩ 

خوب٬ باز هم می ریم سر بحث شیرین! مواد مخدر. این بار مواد محرک رو بررسی می کنیم.

مواد محرک(توان‏ افزا) 

مصرف این مواد بر روى سلسله اعصاب تأثیر گذاشته و در نتیجه فعالیت فكرى و بدنى مصرف‏ كننده بیشتر و باعث هیجان می‏شود. این مواد به دو دسته تقسیم می‏ شوند كه عبارتند از:

طبیعی ، مانند : برگ كوكا، كوكائین، كراك، برگ و ساقه برخى درختان مثل خات و كراتم و ناس 

مصنوعی ، مانند : آمفتامین، متیل آمفتامین، تركیبات آمفتامین‏ها (اکستازی)

 

آمفتامین ها

آمفتامين ها گروهي از مواد محرك مغزي هستند  كه معمولاً به شكل پودر سفيد رنگ و گاهی سفيد متمايل به قهوه‌اي روشن (يا سفيد چرك)  مشاهده مي‌گردند.

نحوه مصرف: معمولاً به صورت خوراكي و گاهی همراه مشروبات استفاده مي‌شود. انفيه كردن، تزريق يا تدخين با سيگار نيز از ساير راه‌هاي مصرفي است. شكل تزريقي آن نسبت به ساير انواع آن اعتياد بيشتري ايجاد مي‌كند. عوارض مصرف :عوارض جسماني: افزايش ضربان قلب و فشارخون، خشكي دهان، تعريق، افزايش انرژي، كاهش اشتها، تهوع و استفراغ، بي خوابي، افزایش تعداد تنفس، افزایش دمای بدن و تحریک پذیری، گیجی، لرزش و تشنج، اضطراب و بدبینی و خشونت. تشنج و افزایش زیاد دمای بدن می‌تواند باعث مرگ افراد گردد. افزايش ضربان قلب و فشارخون با صدمه روی عروق باعث سکتههای مغزی و قلبی میگردد. 

علائم مصرف: همه آمفتامين‌ها به سرعت از راه دهان جذب شده درعرض يك ساعت علايم آن‌ها شروع مي‌شود. آثار مصرف آمفتامين‌ها ۲-۱ روز طول مي‌كشد. در صورت ادامه مصرف علایم بدخلقی و افسردگی و علایم اختلال حرکتی مثل پارکینسون در فرد ظاهر می‌شود.

عوارض رواني: احساس سرخوشي، احساس قدرت، افزايش توانايي تمركز، نوسانات خلقي، برآشفتگي، تحريك پذيري. 

در مصارف طولاني مدت، ‌امكان بروز حالات جنون  شبيه به اسكيزوفرني وجود دارد.

 

کوکایین

كوكايين -که از برگهای گیاه کوکا بدست میآید- پودر سفيد نرم شفاف كريستالي با طعمي تلخ است كه اغلب با پودر تالك، يا ملين‌ها يا شكر مخلوط مي‌شود. نامهاي خياباني آن Coke (مخفف كلمه كوكايين)، Candy (شيريني)، Nose (بيني)، Snow (برف)، Happy (خوشحال، خوشبخت) و Dust (مواد گردي، گرد و خاك) ميباشد.

نحوه مصرف: كوكائين با درجه حرارت از بين مي رود و فرد بايد يا مستقيما داخل بيني بكشد يا تزريق كند؛ مصرف به صورت دود كردن وجود ندارد، چون كوكائين به حرارت حساس است. گاهي هم به طريق پاشيدن روي دستگاه تناسلي مصرف ميكنند.

علائم مصرف: روشن‌ترين علامتي كه بر چهره معتادان كوكا ديده مي‌شود فرو رفتگي گونه‌هاست كه در اثر مكيدن برگ كوكا به وجود مي‌آيد. آثار مصرف كوكائين بلافاصله ظاهر و۳۰  تا ۶۰ دقيقه بعد رفع ميشود. به همين علت افراد وابسته به كوكائين ممكن است هر نيم تا يك ساعت يك بار براي مصرف مجدد از جمع يا محل كار خارج شوند.

اثرات كوتاه مدت آن مشابه آمفتامين است ولي با مدت زمان كوتاه‌تر، احساس افزايش انرژي، چابكي و سرخوشي زياد مي‌كند، از جمله اثرات آن پس از مصرف عبارت است از: افزايش ضربان قلب، نبض، تنفس، درجه حرارت بدن، فشار خون، گشادگي مردمك چشم، پريدگي رنگ، كاهش اشتها، تعرق شديد، تحريك و هيجان، بي قراري، لرزش به خصوص در دستها، توهمات شديد حسي، عدم هماهنگي حركات، اغتشاش دماغي، گيجي، درد پا، فشار قفسه سينه، تهوع، تيرگي بينايي، تب، اسپاسم عضله، تشنج و مرگ.

چنانچه بيمار به طريق استنشاقي مصرف كند در دراز مدت امكان خونريزي مكرر از بيني و  سوراخ شدن تيغه‌هاي بيني وجود دارد .

عوارض رواني: سرخوشي، افزايش انرژي، احساس خوب بودن عمومي، توهمات لامسه به صورت احساس خزيدن حشرات زير پوست، كاهش تمركز، اضطراب، بيقراري، تشنج پذيري شديد، سوءظن، گيجي، اختلالات درك زمان و مكان، رفتار تهاجمي، تحريكپذيري شديد، افسردگي، پرخاشگري، تمايل به خودكشي، توهمات و اختلال در حواس (به خصوص بينايي، شنوايي، و لامسه)، افكار هذياني، و گاهي اشتهاي كاذب و سرانجام ناراحتي جدي دماغي و رواني به نام سايكوز(جنون) كوكايين ميباشد. 

 

کراک

با انجام فعل و انفعالاتي شيميايي كوكائين را FREE BASE مي‌كنند. يعني كوكائين هيدروكلرايد را به كوكائين خالص تبديل ميكنند. اين كوكائين خالص نسبت به حرارت مقاوم است و فرد مصرف كننده ميتواند به صورت دودكردن هم آن را مصرف كند (مثل سيگار) كه به اين ماده اصطلاحا كراك گفته ميشود. اسامی خیابانی این ماده عبارتند از: كراك، راك، باس، راكس. 

کراک به دليل گران بودن و دسترسي نادر آن در ايران شايع نيست و " آنچه كه در ايران با عنوان كراك مصرف مي‌شود، اسم خياباني هروئين است ". 

نحوه مصرف: كراك غالبا با پیپ‌هاى شیشه‏اى دود می‏شود. براى معتاد شدن به كراك فقط چند پیپ كراك كفایت می‏كند.

علائم مصرف: خيلي سريع جذب ريه گشته و به مغز مي‌رسد و حالت تهاجمي به مصرف كننده دست داده، باعث بزرگ شدن قلب و افزايش فشار خون- به گونه‌اي شديدتر از كوکائین – ميشود. اصولا فردي كه كراك مصرف ميكند، ديگر بر خود تسلط ندارد و گويا خودي خود را گم كرده است. 

به دليل آثار سريع تدخين و رسيدن سريع كوكائين به مغز به دنبال مصرف كراك علائم بلافاصله ظاهر

شده، اما درعرض 12 دقيقه تحليل ميرود.

اکستازی

اکستازی از دسته آمفتامین هاي جايگزين بوده و داراي خواص توهم زايي علاوه بر خواص محرک نيز ميباشد. ظاهر آن تا حد زيادي با ميزان خلوص آن مرتبط  است و ممکن است از قهوه اي تا سبز، صورتي و شفاف باشد. مصرف آن عوارض غيرقابل برگشتي بر سيستم عصبي مي‌گذارد. هيچ مورد مصرف درماني  براي آن وجود ندارد. (نام اختصاري شيميايي آن MDMA است). با نامهای قرص شادی، عشق و  آتش فرشته و با مارکهای لنگر، میتسوبیشی، دلفین، صلیب و غیره رایج است. بيش از ۱۳۰۰ نوع شکل و رنگ اکستازي وجود دارد.

نحوه مصرف:این ماده به شکل قرص، کپسول، پودر استنشاقی و برچسبهای پوستی موجود است. اکستازی را تزریق هم میتوان کرد، اما در اغلب موارد، اشکال خوراکی آن مصرف میشود.

علائم مصرف:آثار دارو معمولاُ بعد از ۳۰-۶۰ دقيقه از مصرف شروع ميشود و در عرض ۲-۴ ساعت به حداكثر ميرسد و براي چند ساعت باقي ميماند. آثار ناشي از آن به ميزان ماده مصرفي، خلق و خوی مصرف كننده در زمان مصرف و شرايطي كه در آن ماده مصرف شده است بستگي دارد.

عوارض مصرف:مضرات اکستازی صد برابر حشیش است.

افزایش دمای بدن ، فشار خون و همچنین افزایش فزاینده توان بدنی از آثار آنی جسمانی مصرف هستند. مصرف‌کنندگان گاه تا حد مرگ می‌رقصند تا جایی که آب بدنشان به شدت کاهش یافته وبه دلیل مصرف مواد، سیستم گیرنده‌های درد در بدنشان مختل شده و شخص مشکلات ناشی از کم آبی شدید را احساس نمی‌کنند.

در افرادی که برای اولین بار اکستازی مصرف می کنند ، حدود ۳۰ دقیقه پس از مصرف معمولا افزایش ضربان قلب، تعریق شدید، انقباض عضلانی و عدم احساس درد بروز می‌کند. اما افرادی که به دفعات این مواد را مصرف می‌کنند احساس سوزن سوزن شدن بدن ، بی‌قراری ، نا آرامی و اضطراب را توصیف می‌کنند.

مصرف نکردن آب همراه قرص می‌تواند بدن را با خطر کم آبی و تشنج روبه رو کند. تغییرات بینایی مانند: گشاد شدن مردمک چشم ( افراد مصرف کننده در محلهای مصرف مثل پارتیها با وجود کم بودن نور مجبور به استفاده از عینکهای آفتابی در شب هستند که علت آن تحریکپذیری به نور است)، توهم بینایی، حرکات غیرطبیعی چشم (نیستاگموس)، فکزدنهای طولانی (افراد مصرف کننده برای جلوگیری از حالت قفل شدن فک مجبور به مصرف آدامس هستند و تا ساعت‌ها پس از مصرف این حالت فکزدنهای غیر طبیعی وجود دارد)، غش، تهوع، استفراغ ، سردرد و سرگیجه و تشنج نیز غالبا دیده می‌شود.

آثار روانی: بزرگترین مشکل مصرف کنندگان اکستازی پایان سرخوشی اولیه است. زیرا با از بین رفتن تاثیر دارو و نشئگی حاصل از سوء مصرف یا به اصطلاح "اکستازی فیلم"، افسردگی شدید و عمیق بروز می‌کند. افسردگی همراه با عوارض دیگر مانند بی‌قراری ، اضطراب ، خستگی و کوفتگی عضلات، تحريك پذيري، اختلال حافظه، احساس نزديكي و صميميت با ديگران،‌ ترس، بي‌خوابي و جنون، در مصارف ممتد و  طولاني، توهم و دوره‌هاي بازگشت توهم (flash back)، همچنین بی‌انگیزگی و بی‌تفاوتی شدید در زندگی روزمره فردرا تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم بدگمانی در طول مدت مصرف دارو و حتی گاهی هفته‌ها پس از مصرف آن وجود دارد، تلاش برای بدست آوردن دارو(وابستگی روانی به مواد)، گوشه گیری فرد از خانواده و دوستان، مشکلات عاطفی، ترس، ضعف و سستی، عدم تمرکز و فراموشی نیز غالبا دیده می‌شود.

آثار جسمي: عوارض پوستی شبیه آکنه، بالا رفتن دمای بدن، آسیب مغزی، زوال حافظه کوتاه مدت، افزايش فشارخون و ضربان قلب، افزايش انرژي و كاهش اشتها، لرز و تعریق ، آسیب کبد و کلیه‌ها. این قرص‌ها به قسمتی از مغز که در کنترل روحیه، حافظه درک، احساس درد، تمایلات جنسی، خواب و اشتها نقش مهمی ایفا می‌کند، ضرر بیشتری می‌رسانند.

دختران جوان با مصرف این قرص‌ها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افت سدیم خون(کاهش سدیم خون در اثر مصرف زیاد مایعات) و به دنبال آن تشنج هستند. در آقایان بزرگ شدن پستان و اختلال در مکانیسم نعوظ و نرسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) دیده می‌شود.

 متآمفتامین

متآمفتامین از مشتقات کلاسیک آمفتامین است و در آزمایشگاههای غیرقانونی از داروهای ساده و ارزان ساخته میشود . به شکل پودری سفیدرنگ، بدون بو و تلخ وجود دارد که به راحتی در نوشابههای الکلی و غیرالکلی حل میشود .براي اينكه آمفتامين قابل دود كردن باشد آن را كريستاليزه مي‌كنند. كريستال به شكل بزرگ و شفاف و مانند كريستالهاى واقعى و به رنگهاى صورتى، آبى و سبز يافت می‌شود. اين ماده همچنين در خيابان به اسامى «مت»، «تينا» و در بعضى مواقع «آيس» و «شيشه» شناخته شده است.

نحوه مصرف: این ماده با اشکال مختلف خوراکی، تزریقی یا استنشاقی و تدخینی (مانند سیگار ) استفاده می شود. شيشه و شالك هر دو از مشتقات آمفتامين هستند كه بنا به اشكال استعمال به صورت گرد سفيد و يا خاكستري، كپسول و قرص در مي‌آورند. كريستال معمولاً به شكل‌هاى سيگارت، بلعيدنى، مايع خوراكى يا تزريقى و در موارد نادر حتى به صورت شياف مقعدى استعمال می‌شود.

براي استعمال شيشه از وسيله‌اي آزمايشگاهي به نام پايپ (همان پيپ ولي از جنس شيشه‌) و يا حباب لامپ استفاده مي‌شود. با حرارت دادن وسيله مورد استفاده (پايپ و يا حباب لامپ)، دود ناشي از گرم شدن مواد را استنشاق مي‌كنند. 

علائم مصرف

علائم رواني: سرخوشي، عصبانيت، اختلال قضاوت، اضطراب و بي‌قراري، وحشت‌زدگي، هیجان‌زدگی، بی‌تابی، تکلم تند، اعتماد به نفس بالا، افزايش هوشياري، افزايش انرژي.

علائم جسمی: لرز، تهوع و استفراغ، اتساع مردمك چشم (اختلال در ديد)، تغييرات فشار خون و افزايش ضربان قلب، اختلال در عملكرد شغلي و اجتماعي، خشكي دهان، کاهش خواب و اشتها و افزایش فعالیت‌های فیزیکی.

عوارض مصرف: استعمال شيشه با استفاده از پيپ يا به شكل سيگارت موجب سوزاندن و بريدن لبها می‌شود كه احتمال سرايت انواع ويروسها از جمله هپاتيتC و ایدز را افزایش می دهد. 

امیدوارم این اطلاعات به دردتون خورده باشه. دفعه بعد در مورد مواد توهم زا و انواع اون براتون می نویسم.


کلمات کلیدی: