مواد مخدر ۱
ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٥/۱٥ 

این روزها دارم روی یک پروژه کار می کنم در مورد مواد مخدر. کار مال یک موسسه آموزشی و پژوهشی و ترک اعتیاده. کار خیلی جالبیه و کلی هم اطلاعات در مورد انواع مواد بهم داده. گفتم شاید براتون جالب باشه شما هم در موردش بدونین.

انواع مواد مخدر بر اساس تاثیری که روی بدن می ذارن به ۳ دسته تقسیم می شن. مواد مخدر و نیمه مخدر. مواد محرک ٬ و مواد توهم زا.

مواد مخدر و نیمه مخدر همونطوری که از اسمشون هم پیداست، حالت نشئگی و بعد هم خماری به دنبال دارن. یعنی در اثر مصرف اونها اول یک حالت سرخوشی و مستی به مصرف کننده دست می ده و بعد از اینکه اثر مواد از بین رفت، حالت بی حالی، بی حسی و خماری به دنبال داره. رایج ترین نوع مخدر همون تریاک خودمونه.

محرک ها موادی هستند که مصرف اونها باعث افزایش ناگهانی و بسیار زیاد انرزی می شه و فرد مصرف کننده احساس می کنه قادر به انجام کارهاییه که قبلا از عهده ش بر نمی اومده. عوارض این نوع مواد به طور کلی از عوارض مواد مخدر (دسته اول) بیشتره. جالبه بدونین که بیشتر انواع این مواد آلمانی هستند و اولین بار سازنده شون آلمانی ها بودن و در ابتدا هم بعنوان داروی ضد افسردگی برای بیماران روحی و روانی بعد از جنگ جهانی مورد استفاده قرار می گرفتند. مواد اکستازی از این دسته مواد هستند.

دسته سوم توهم زاها هستند که در اثر مصرف اونها فرد معتاد دچار توهم می شه و چیزهایی رو می بینه که دیگران نمی بینند یا چیزهایی رو می شنوه که آدمهای عادی نمی شنوند. مثلا ممکنه فردی که از این مواد استفاده کرده ساعتها با فردی که فقط خودش می بینه مشغول گفتگو بشه. توهم پرواز از شایع ترین توهم هاییه که بعد از مصرف این نوع مواد به فرد دست می ده. یعنی شخص احساس می کنه که اگر بپره می تونه پرواز کنه و به همین دلیل خودش رو از پنجره به بیرون پرت می کنه.LSD و ماری جوانا از معروف ترین مواد این دسته هستند.

مواد مخدری که جدیدا وارد بازار شدن و بین نسل جدید بیشتر طرفدار دارن اکثرا جزء این دو دسته اخیر هستند و متاسفانه عوارض و میزان اعتیاد آور بودن اونها هم از دسته اول خیلی بالاتره.

کسی که این اطلاعات رو برای این پروژه به من می داد، می گفت طبق آمار سازمان ملل، در ایران از هر ۱۰ نفر جوان بین ۱۶ تا ۲۵ سال، ۸ نفر معتاد هستند یا در عمرشون بیش از ۳ باز از یکی از این مواد استفاده کردن (سیگار رو جزء مواد مخدر به حساب نیاوردن) حالا این آمار چقدر حقیقت داره یا چقدر غرض ورزانه ست، من نمی دونم. اما اگر حقیقت داشته باشه واقعا تکان دهنده و وحشتناکه.

اگر از این مبحث خوشتون اومده و فکر می کنین به درد بخوره، بگین تا باز هم در موردش بنویسم. فعلا تا دلتون بخواد در مورد هر جور جنش! اطلاعات دارم.

این هم از مزایای شغل ماست دیگه!


کلمات کلیدی: