ساونارولا٬ کانديد رياست جمهوری!
ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۳/۳٠ 

اگر از تاريخ ايتاليا چيزی بدونيد٬ حتما اسم ساونارولا رو شنيديد. ساونارولا يا همون درويش مقدس کشيشی از فرقه دومينيک بود که در دوره رونسانس بين سالهای ۱۴۸۲ تا ۱۴۹۸ و بعد از برکناری خانواده مديچی از حکومت فلورانس٬ حکومت رو در دست گرفت.

اون که اول يک واعظ ساده بود و برای وعظ و خطابه به دهات و شهرها سفر می کرد و مردم رو به راه خدا دعوت ميکرد. اون رياضت می کشيد٬ روزه می گرفت و در سفرهای مداومش روی زمين يا در انبارهای علوفه می خوابيد. در سخنرانی های پرشورش مردم رو از عذابی که در انتظارشون بود می ترسوند و اونها رو از زندگی گناه آلودی که در پيش گرفته بودند بر حذر می داشت. ساونارولا تونست با سوء استفاده از احساسات مذهبی مردم و ايجاد احساس گناه در اونها حکومت رو در دست بگيره. بعد از به حکومت رسيدن تنها کاری می کرد ايراد وعظ و خطابه و ترسوندن مردم از جهنم و شيطانهای اون با شاخهای سرخ و ديگ های جوشان بود.

ساونارولا برگذاری تمام مجالس جشن٬ کارناوال ها و رقص ها رو ممنوع اعلام کرد و گفت که اين تفريحات شيطانی رو به نمايش های سالم٬ سرودهای مذهبی و جشن های مسيحايی تبديل می کنه. سربازان درويش مقدس که عده ای از جوونهای کم سن و سال و از طلبه های علوم دينی بودند٬ تمام خونه های فلورانس رو جستجو کردند و تمام وسايل آرايش٬ تابلو های نقاشی٬ طلا و جواهرات٬ وسايل بازی و شطرنج٬ لباسهای شب و تمام آلات موسيقی ـ که همه ابزار شيطان و مانع از رستگاری مردم فلورانس بودند ـ رو از خونه ها جمع کردند و در ميدون شهر به آتش کشيدند. تمام کافه ها و قمارخونه ها رو به نماز خونه و کليسا و مجلس وعظ و خطابه و آموزش علوم دينی تبديل کرد و مردم را وادار کرد به جای اسراف و گناه٬ روزه بگيرند و قناعت کنند.

حکومت ساونارولا مردم رو زود خسته کرد. مخصوصا که پاپ هم اون رو به خاطر عقايد متحجرانه و تندش تکفير کرد. مردم اون رو از حکومت برکنار کردند و دوباره به زندگی گناه آلود! قبلی شون برگشتند!!

نمی دونم چرا با ديدن نامزد عزيز رياست جمهوری جناب آقای احمدی نژاد٬ ياد ساونارولا می افتم. اون هم می خواد مثل ساونارولا مردم رو به زور رستگار کنه و فکر می کنه همه کارهای مملکت رو ميشه همين طوری پيش برد! الان رو با زمان اول انقلاب و خودش رو با رجايی مقايسه می کنه. آخه مردم الان با مردم اول انقلاب و زمان جنگ قابل مقايسه اند؟

به جايی که بگه من چيکار می کنم که قدرت خريد مردم و سطح درآمدشون بره بالا٬ می گه مردم قناعت و صرفه جويی کنند تا اصلا درآمد بيشتری لازم نداشته باشند! به جای اينکه به مديرهای کارآمدش حقوق بيشتری بده تا بهتر کار کنند٬ می گه من مديری رو سرکار می گذارم که در راه رضای خدا و برای خدمت به کشورش حاضر باشه با يه حقوق بخور و نمير هم کار کنه.(حتی اگه کارش به هيچ دردی هم نخوره!!!) می خواد تمام نگار خونه های تهران رو به نماز خونه تبديل کنه. تمام دانشگاهها و فردا هم حتما اداره ها و رستوران ها و پياده رو ها رو زنونه مردونه کنه! و فکر می کنه می تونه با مظلوم نمايی و بسيجی بازی و ننه من غريبم مملکت داری کنه. نه از سياست خارجی چيزی ميدونه٬ نه اقتصاد سرش می شه٬ نه فرهنگ٬ نه هنر ...

مردم عزيزی که رفتين و به اين آقای خشک مقدس بسيجی رای دادين٬ خيلی دلم می خواد پيش بينی م اشتباه باشه٬ اما می رسيم به روزی که همين چيزهايی رو هم که داريم همين يه ذره آزادی٬ يه ذره اعتماد به نفس و يه ذره فرهنگی رو هم که برامون مونده٬ ازمون بگيرن و يه ساونارولای ديگه بهمون حکومت کنه.

دوست دارم نظرتون رو بدونم. چه موافق و چه مخالف.


کلمات کلیدی: