تجربه های شيرين دوران بارداری (قسمت آخر)
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٢/۳٠ 

با توجه به اینکه چند روز بیشتر از دوران طولانی بارداری من نمونده٬ فکر کنم این پست٬ آخرین تجربه هام در این مورد باشه که با سخاوت و گشاده دستی! در اختیار خوانندگان عزیزم قرار می دم.  حالشو ببرین:

قبل از همه نکاتی که می خوام بگم٬ این رو به اطلاعتون برسونم که عوارض بارداری و اتفاقاتی که در این دوران برای آدم می افته٬ می تونه کوچکترین ربطی به اینکه اون فرد در حالت عادی چه جور آدمی بوده نداشته باشه. یعنی چی؟ یعنی اینکه ممکنه شما در حالت عادی آدم سرمایی باشید و با یه نسیم٬ سردتون بشه٬ اما همین که حامله شدین٬ تمام مدت از گرما بال بال بزنین و کاری هم از دستتون برنیاد. یا در حالت عادی آدم خوش غذایی باشین و هرچی جلوتون می ذارن بخورین و کلی هم لذت ببرین٬ اما در دوران حاملگی حالتون از تمام بوها و غذاها بد بشه و بالا بیارین. پس موقع باردار شدن خودتون رو برای هرگونه پیشامد و تغییر و تحولی آماده کنین. هیچ حساب و کتابی هم نداره.

۱- اضافه وزن:

اولین و شاید کم اهمیت ترین عوارض بارداری اضافه وزنه. حالا چرا کم اهمیت ترین؟ چون اولن کاملن طبیعیه و هیچ جوری نمی شه از زیرش در رفت. دومن تا حدودی قابل کنترله و اگر یک کمی همت و پشتکار داشته باشین٬ به راحتی هم قابل برگشته. در نتیجه زیاد خودتون رو درگیرش نکنید و نگذارید این مسئله اعصابتون رو به هم بریزه. در این دوران انقدر مسائل و مشکلات و درگیریهای فکری مهم تری خواهید داشت٬ که این یکی پیشش هیچه. فقط با یک کمی مراعات در خوردن چربی و شیرینی و نشاسته زیادی می شه تا حدی مهارش کرد. در ضمن بگم که اصلا هم خودتون رو به این دلخوش نکنید که قبلن لاغر بودین٬ پس حتما کم وزن اضافه می کنین و زیاد چاق نمی شین. چاق شدن در دوران بارداری هم مثل همه عوارض دیگه این دوران٬ هیچ ربطی به اینکه شما قبلن چه جوری بودین نداره. من خودم شخصا ۱۸ کیلوی ناقابل تا امروز وزن اضافه کردم و تازه دارم خدا رو هم شکر می کنم که در این زمینه به مامان خانومی نرفتم٬ چون اون توی هر حاملگی ۶-۲۵ کیلو وزن اضافه می کرده!!!

۲- ترک خوردن پوست:

این عارضه خیلی عارضه نازیه!! همراه و همگام با بالا رفتن ماه بارداری و اضافه شدن وزن٬ ترکها و شیارهای خوشگل و گوگولی ای روی پوست شما ایجاد میشه که خیلی به زیبایی و جذابیت شما در این دوران اضافه می کنه! این ترکها ممکنه روی شکم٬ سینه٬ پهلوها٬ رانها٬ ساق پاها٬ بازوها و یا همه اینها با هم! ظاهر بشن. بعضی ها معتقدند که کم و زیادی این ترکها بسته به خشکی و چربی پوست یا روشن و تیره بودن اون یا کم و زیادی اضافه وزن شما داره. اما من شخصن به تجربه دریافتم که اصلن هم ربطی نداره! خواهر خانومی و من از نظر نوع پوست هیچ فرقی با هم نداریم. پوست هر دو مون گندمی و تا حدودی چربه. خواهر خانومی با ۲۸ کیلو اضافه وزن٬ حتی یک ترک هم تا آخر حاملگیش نداشت و من فقط تخم چشمها و کف پاهام از این ترکهای زیبا مصون مونده!! دکترم هم از روز اول بهم گفت برای اینکه پوستت کمتر دچار خارش بشه٬ می تونی با روغن زیتون یا روغن بچه چربش کنی٬ اما فکر نکن که اینها از ترک خوردن پوستت جلوگیری می کنه٬ اگر بخواد ترک بخوره٬ کاری به این چیزها نداره!

۳- گلاب به روتون! تکرر ادرار!

هرچی ماه حاملگی تون بالاتر میره٬ به علت فشاری که به اعضای داخلی بدن میاد٬ ظرفیت اونها کمتر میشه و در نتیجه شما با مشکلاتی مثل تکرر ادرار روبرو می شین. آقا این قضیه تکرر ادرار رو شوخی نگیرین! همین مسئله به این سادگی می تونه آبروی چندین و چند ساله شما رو به باد بده!! فقط به صورت سر بسته بهتون بگم٬ من که در عمرم هیچ وقت جای غریبه یا در حضور افرادی که باهاشون رودرواسی داشتم٬ دستشویی نمی رفتم٬ الان کارم به جایی رسیده که تمام توالتهای عمومی٬ بین راهی٬ دستشویی های تمام مراکز خرید٬ پارکها٬ مساجد٬ شرکتها٬ ارگانها و نهادهای دولتی و خصوصی رو با میزان امکانات و تمیز و کثیف بودن هرکدومشون از حفظم!! می خوام یک نرم افزار تهیه کنم که شما در هرجایی از شهر که هستین٬ اگر نیاز به دستشویی داشتین٬ محل قرارگیری خودتون رو به برنامه بدین و اون نزدیکترین دستشویی به شما رو با ذکر امکانات و میزان بهداشت اون بهتون معرفی کنه! برای این قضیه٬ هیچ راه حلی هم وجود نداره غیر از اینکه قبل از خارج شدن از جایی که هستین٬ با توجه به مسافتی که می خواین طی کنین و گنجایش مثانه تون (این عدد همیشه از اونی که فکر می کنین کوچکتره!)  برنامه ریزی دقیقی داشته باشین!

۴- ورم کردن

یکی دیگه از عوارض قشنگ بارداری ورم کردن اعضای بدنه که البته در بعضی اعضا و جوارح بیشتر اتفاق می افته٬ مثل دست ها٬ پاها٬ لب و دهن٬ بینی و گونه ها. این مسئله با مسئله چاق شدن زمین تا آسمون توفیر داره. ورم کردن در اثر جمع شدن آب زیر پوست اتفاق می افته و در ماههای آخر هم بیشتر و بیشتر دیده می شه. معمولا صبح ها که از خواب بیدار می شین این عارضه بیشتره و اگر کارمند باشین و پاهاتون بیشتر آویزون باشه٬ شب ها احتمالا مشاهده می کنین که به جای پا٬ دو تا متکا بهتون وصله. با پرهیز در خوردن نمک می شه تا حدودی این عارضه رو کم کرد و اگر چند بار در طول روز سعی کنین پاهاتون رو بالا بذارین یا موقع خواب بالش زیر پاهاتون بذارین٬ کمی به بهبود این وضع کمک می کنه. من تا قبل از ماه هشتم این مشکل رو نداشتم٬ اما الان ... فقط اینقدر بدونین که وقتی کفشها و صندلهای قبل از بارداریم رو پام می کنم٬ صحنه طوریه که انگار آناستازیا داره سعی می کنه کفش بلورین سیندرلا رو توی پاش فرو کنه! البته این هم مسئله نگران کننده ای نیست و نهایتن تا دو هفته بعد از زایمان خود به خود رفع می شه.

مسایلی از قبیل: گر گرفتن٬ ترش کردن٬ بی خوابی٬ کمر درد٬ حالت تهوع و ... هم از مسایل دیگه ای هستن که یک فرد حامله! کم و بیش با اونها درگیره و خودش با توجه به سیستم بدنش باید کم کم با اونها کنار بیاد. اما در کل من به شما خانمهای در شرف بارداری توصیه می کنم خودتون رو برای هرگونه اتفاق و حادثه مترقبه و غیر مترقبه ای٬ آماده کنین. در این روزها و هفته ها٬ بلاهایی به سر شما خواهد آمد و چنان زندگی شما از این رو به اون رو خواهد شد که قبلا در مخیله تان هم نمی گنجیده! تازه مسایلی که من در بالا ذکر کردم٬ اتفاقات طبیعی در یک حامگی کاملا نرمال و معمولیه٬ یعنی اگر شما هیچ بیماری٬ کمبود یا مشکل خاص پزشکی نداشته باشین٬ ممکنه با یک یا چندتا از این مشکلات روبرو بشین٬ وگرنه که برایتان از خداوند تقاضای صبر و بردباری دارم!

اما گذشته از اینها٬ مهمترین تجربه ای که من در این نه ماه به دست آوردم اینه که بارداری رو هم مثل تمام مسایل دیگه٬ هرچی راحت تر بگیری٬ راحت تر می گذره. اگر بخوای خیلی زیادی وسواس و توجه به خرج بدی٬ هم به خودت سخت می گذره و هم به اطرافیانت. حالا از فردا همگی نرین با بچه نه ماهه٬ شلنگ تخته بندازین و به خودتون نرسین٬ بعد که خدای نکرده بچه هاتون ناقص شدن بیاین خر من رو بگیرین ها؟! اصلا هرکار عشقتون کشید بکنین٬ خواستین تمام نه ماه رو بخوابین و یکی با قاشق مرتب ویتامین توی حلقتون بریزه٬ نخواستین هم همه نه ماه برین توی سیرک٬ ژانگولر اجرا کنین٬ به من چه!! بیکاری برای خودت حرف و سخن درست کنی ها؟ والله!!


کلمات کلیدی: