مغز٬ روح٬ شخصيت
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۸/۱٠ 

می دونین چند وقته یه سوالی ذهنمو مشغول کرده. نمی دونم جوابشو باید از کجا گیر بیارم.

می خوام بدونم این چیزی که در آدمها هست و ما بهش می گیم شخصیت٬ دقیقا از نظر فیزیکی به کجای بدن مربوط می شه. خلق و خوی آدمها٬ صفت هایی مثل عصبانیت٬ مهربونی٬ باهوش بودن٬ تنبلی٬ صداقت داشتن و خلاصه همه اینها٬ مربوط به ساختار مغز آدمها می شن؟ یا یک مسئله کاملا روحی و غیر فیزیکی هستن؟

فکر کنید یک روز علم اونقدر پیشرفت کنه که عمل پیوند مغز هم مثل تمام پیوندهای دیگه ممکن و عملی باشه. می خوام بدونم کسی که مغز یه آدم دیگه رو بهش پیوند می زنن٬ تا چه حد همونی که بوده می مونه؟ خب طبیعتا خاطراتش و حافظه بلند مدتش تبدیل می شه به حافظه فرد پیوند دهنده. اما آیا شخصیت و روحیاتش هم تغییر می کنه؟ مثلا یک دفعه آدم عبوسی می شه؟ آیا علاقه مندیهاش هم تغییر می کنه؟ آیا همون کسانی رو که تا قبل از عمل دوست داشته٬ باز هم دوست خواهد داشت؟

این چیزی که با بهش می گیم «من»٬ دقیقا چیه؟ این تعریفی که ما از افراد داریم٬ به کجا مربوط می شه؟ مثلا اینکه می گیم یکی آدم خوب یا دوست داشتنی ایه٬ این که به یک نفر علاقه داریم و بهش می گیم من تو رو به خاطر «خودت» دوست دارم٬ دقیقا یعنی چی؟ آیا این «خود» از نظر فیزیکی هم قابل تعریفه؟ آیا به قسمتی از بدن افراد٬ به یه جایی از مغزشون هم مربوطه؟ مسلما جسم طرف که نقشی درش نداره. یعنی طرف با عوض شدن دست و پاش٬ یا حتی با از دست دادن یک عضوش٬ تغییر شخصیت نمی ده. یا تعریف دیگران از یک نفر به اعضای بدنش مربوط نیست. اما آیا در مغز ما قسمتی هست که به شخصیت و خلق و خوی ما مربوط باشه؟

حتما شنیدین که می گن اکثر خصوصیات اخلاقی ما٬ ژنتیکی و وراثتیه. مثلا باهوش بودن یا هنرمند بودن یا حتی خط خوب داشتن توی یک خانواده ای ارثیه. خب٬ چیزی که ارثیه٬ پس حتما فیزیکی هم هست. یعنی به یک جایی از بدن مربوط می شه. یعنی احتمالا قسمتی از مغز هست که به هنرمند بودن یا نبودن فرد مربوطه. پس اگر مغز یک آدم هنرمند رو به یک آدم معمولی پیوند بزنن٬ اون هم هنردوست و هنرمند و مثلا موسیقی دان میشه؟ کارهایی می تونه انجام بده که قبلا از پسش بر نمی اومده و هیچ آموزشی براشون ندیده؟ اگر مغز یک آدمی با یک زبان و تکلم دیگه به آدمی با زبان متفاوت پیوند بزنن٬ آیا بعد از عمل طرف دیگه نمی تونه به زبان مادریش صحبت کنه؟ 

اگر اینطوره٬ پس روح این وسط چکاره ست. مگه اینطور نمی گن که روح آدمها یک چیز ثابت و فنا ناپذیره و حتی بعد از مرگ جسم هم از بین نمیره و تغییر نمی کنه؟ آیا با جابه جا شده مغز دو تا آدم و تغییر خصوصیات اخلاقی شون٬ روحشون هم تغییر می کنه؟ یک آدم بی سواد و عامی و بی فرهنگ با یک عمل مغز تبدیل به یک انسان فرهیخته و دانشمند و با فرهنگ میشه؟

وقتی خوب فکر کنیم یک کمی عجیب و گیج کننده ست. نمی دونم علم برای این سوالها جوابی داره؟ کسانی که در مورد پیوند مغز تحقیق و آزمایش می کنن٬ در این مورد چه نظریه ای دارن؟

شما چه طور؟


کلمات کلیدی: